Česká beseda je tradiční český salónní řadový tanec pro čtyři páry. Má čtyři části, každá z nich je tvořena několika úryvky národních písní a tanců a trvá přibližně 12 minut. Tanec vznikl v českých vlasteneckých kruzích v šedesátých letech devatenáctého století na přímý popud básníka a spisovatele Jana Nerudy. Český taneční mistr Karel Link a hudební pedagog a skladatel Ferdinand Heller, rukou společnou vytvořili nový tanec. Poprvé byla Česká beseda tančena 11. listopadu 1863 v Praze, za aktivní účasti Bedřicha Smetany a Jana Nerudy.
Ferdinand Heller, český muzikant, sbormistr, hudební pedagog a skladatel. Narodil se narodil 21. června 1824 ve Vlašimi a byl synem Antonína Hellera, řídícího učitele vlašimské školy, také muzikanta a skladatele - jak bývalo v těch dobách dobrým zvykem - od kterého se naučil zpívat a hrát na klavír a housle.Absolvoval učitelský ústav a varhanickou školu v Praze. František Škroup mu nabízel místo v opeře, avšak nedohodl se s Hellerovými rodiči na podmínkách smlouvy. Své první místo získal v tehdy převážně německé Jihlavě a propagoval tam českou hudbu a zpěv. Během revoluce 1848 si svými vlasteneckými aktivitami znepřátelil úřady, které ho postavily pod policejní dohled
Přestěhoval se do Vídně, kde studoval matematiku a fyziku. Seznámil se tam také s mladými hudebníky, kteří ho přivedli zpět k umění. Absolvoval kurs vyšší houslové techniky a vyučoval zpěv. Zorganizoval tam stočlenný slovanský pěvecký sbor, s kterým úspěšně koncertoval. Z Vídně pak odešel do Uher jako soukromý učitel hudby do rodiny hraběte Vaye. S ním se roku 1860 vrátil do Prahy a roku 1861 se stal členem přípravného výboru pěveckého sboru Hlahol, kde působil jako sbormistr. Společně s Bedřichem Smetanou založili hudební ústav a po Smetanově nástupu do funkce kapelníka Prozatímního divadla převzal jeho vedení. Také od roku 1868 vyučoval zpěv na Vyšší dívčí škole, Akademickém gymnáziu a na Učitelském ústavu. Zemřel ve Mšeném na ozdravném pobytu 9. června 1912 ve věku nedožitých 88 let, tedy právě před 110 lety.
Na letošní Noci sokoloven byla proto - po velmi pěkných a sportovně hodnotných vystoupeních dětí i sokolské mládeže - provedena i Česká beseda v podání členů místního Sokola. Věříme, že se v dalších letech najde alespoň jedna osmičlenná sestava, která převezme štafetu a bude pokračovat pro radost vlastní i přihlížejících v krásné tradici, na počátku které stál vlašimský rodák, pan Ferdinand Heller.