Sokolský výstup na Velký Blaník

Autor: tk <tkucera@sokolvlasim.cz>, Téma: Setkání, Vydáno dne: 17. 05. 2024

Ve čtvrtek 28. října 2021 se děti i dospělí ze Sokola Vlašim zúčastnili tradiční akce k výročí založení Československa - výstupu na Velký Blaník, který letos již po osmnácté uspořádala Blanická župa České obce sokolské.

Krásné počasí bylo zárukou vydařené akce - rodiče s malými dětmi vystoupali k rozhledně od Louňovic, zdatnější vyšli od Kondrace, největší sportovci běželi až z Vlašimi. Na vrcholu kromě sokolů v tradičních krojích zaujal i nový prapor Blanické župy, se siluetou naší památné hory. Pietní akt k založení Československa byl zakončen zpívanou českou hymnou, kterou po krátké pomlce následovala hymna slovenská. Mnozí si přitom uvědomili, že od rozdělení Československa na dva samostatné státy již uplynulo více než čtvrt století - téměř nikdo z mladší generace slovenskou hymnu zazpívat neuměl.