Mužský reprezentační vrchol startuje

Autor: tk <tkucera@sokolvlasim.cz>, Téma: Baseball/Softball, Vydáno dne: 23. 07. 2010

V neděli 25.7. zahajuje Česká republika proti Británii Mistrovství evropy mužů v softbalu. Letos se povedlo získat pořádání tohoto špičkového mezinárodního turnaje do České republiky. Softbalové středisko v Havlíčkově Brodě hostí reprezentace osmi evropských zemí a Česká televize se chystá některá utkání předložit divákům programu ČT4 (viz softbal v TV).

Obměněnou českou reprezentaci čeká její hlavní turnaj roku 2010 v novém složení. Po vcelku úspěšném loňském softbalovém mistrovství světa v Kanadě doznal tým jen několika změn a pokračuje tak výměna generací nastoupená před přibližně před třemi lety.

Turnaje se nezúčastní náš doposud jediný nadhazovač světových parametrů Lubomír Vrbenský. Další prvotřídní nadhazovači letos sbírají mezinárodní zkušenosti ve Spojených státech amerických - krčský Jonáš Mach v Pete´s Blues (St. Louis, MI, USA) a radotínský Aleš Jetmar v Dolan&Murphy Chicago Aurora. Namísto nich se mezi nadhazovači objevil nově pouze Emanuel Bajer z týmu Amasoma Příbram, který se tak zařadil mezi dosavadní reprezentační zdroje. Kromě něj se tedy bude český tým opírat o výkony chomutovského Romana Matušky (aktuálně u našich holandských jmenovců Storks) a v Brodu domácího Jardy Müllera. Všichni tři se ukázali ve vynikajícím světle na letošní generálce v holandském Zeistu, což dává naději na velice nízká čísla na kontě obdržených bodů.

V sestavě pro mistrovství Evropy se neobjeví ani "kanaďani" Benda, Bíža (oba Tempo), Koukolík (Plzeň), Mateřanka (Kunovice), Malý (Spectrum) a Mikulec (Chomutov). Zastoupí je chomutovský Vrba, radotínští Holub a Mudra, domácí Kadečka a Voborník a Štoček z týmu Spectrum Praha. Úplným nováčkem v reprezentaci je radotínský matador Hlinka. Největší ústup z reprezentačních řad tak zaznamenalo Tempo Praha, z něhož oblékne české barvy pouze Jiří Brabec. Patrik Kolkus změnil barvy na havlíčkobrodské a další Tempo hráče příští týden neuvidíme.

Čeští pálkaři už několik let drží světovou kvalitu. Holandský turnaj i extraliga ukázali, že si stále drží nejlepší formu chomutovský Svoboda. K němu se letos přidal radotínský Lukáš Holub. Když se k tomu přidají i tradičně vynikající pálkaři Mertl, Kolkus a Mudra, čeká soupeře pravděpodobně pěkná střelnice.

Vlašim byla s mnohými současnými reprezentanty konfrontována i v pražském přeboru. Byli jsme svědky růstu Jiřího Bráby v dresu Tempa B v roce 2000, také Tomáš Petr ničil v roce 2006 Vlašim již v juniorském věku v dresu Iuridicy stoupavými nadhozy. Na místo prvního nadhazovače v extralize sice oproti Brabcovi nevyzrál, přesto má česká reprezentace dalšího vynikajícího hráče k dobru. Pomůže město Vlašim a Sokol také k lepší kvalitě v našem mužském týmu? Skutečně se dočkáme kvalitního hřiště ještě letos nebo je to jen zbožné přání?